In this QUAH Sal, Adam, & Justin answer the question “What are some good high protein meal or snack ideas for someone on a college budget?”
If you would like to get your own question answered, follow us on Instagram where we post QUAH requests weekly.
Free resources & guides on building muscle, fat loss, improving mobility, & more:
Check out the full episode 1593 here:
Video –
“Inexpensive High Protein Snacks & Meals On A Budget”
LIKE this video if you learned something new!
COMMENT your thoughts on this topic.
SUBSCRIBE for more valuable fitness content!
#MindPump
CONNECT WITH US:
INSTAGRAM:
TWITTER:
FACEBOOK:
SHOP MIND PUMP:
PRIVATE FACEBOOK GROUP:
PODCAST:
iTUNES –
STITCHER –
source
Chicken breast tenderloins are pretty cheap and easy to cook in bulk.
Drink eggs! 6g of protein per egg,70 calories. Best cheat meal you can have to reach your daily protein/calorie intake.
Peanut butter will do it too.
4 eggs, serving of whey protein isolate, serving of peanut butter, and 2 servings of rotisserie chicken. 96g of protein, ~1000 calories, for like $5-6.
Dont forget one of the Cheapest,Healthiest,High protein natural foods..BEANS!!!
Haha. Laughed when he said butcher box had good prices. It’s good if you have the money or you’re being sponsored by them 😉
With that said Stick to discount grocery stores and buying in bulk.
Everything on this list is fairly inexpensive if not dirt cheap.
Starchy Carbs: Rice, potatoes, oatmeal, beans, whole wheat bread and pasta, corn tortillas.
Fat: whole eggs, olive oil, peanuts/ peanut butter milk, butter.
Protein :tuna, ground beef, chicken breast/thighs, milk, lean pork, Turkey, eggs, cottage cheese
Fruits: bananas, apples
Veggies: frozen variety, spinach, lettuce
MMA nutrition and weight cut coach Mike Dolce's College Diet Guide book is another way to save money on food
salted and roasted edamame is the best. Stops all chip cravings
As a Vegetarian (I consume dairy sans eggs, meat and fish), when I was at University living on a budget, I'd easily eat the whole week in under 20 pounds, roughly 16 USD..
Sprouts are an incredible source of clean, pure protein and they aren't expensive at all. Rice, potatoes, broccoli, cauliflower, lentils (Red, Green, Black) etc are all excellent sources of protein and quite affordable.
Also people freak out when they see a product near expiry date or a day beyond – Supermarkets sell them for almost free. These products are totally ok but the companies want to save their arse so to be safe, they usually put the expiry date a good few days before they actually go off.
Just one word for ya: ALDI. You're welcome 😂
You can buy a dozen eggs for under a buck at Wal Mart. Egg protein is as good as it gets…the whole egg.
Three pounds of cottage cheese is right around four bucks. Tuna and canned chicken are both cheap. 2 1/2 lbs of Jif Natural peanut butter is around $5. There is absolutely no excuse to not get inexpensive protein.
But why not fresh vegetables? Just as inexpensive as frozen. No?
Sardines sardines sardines
I use to live off cheap stuff lol. I used to just throw random stuff together to fit macros
One of my meals with near perfect macros was a plate with rice, a can of Tuna, and 2 eggs.
That meal is maybe a dollar tops. Or breakfast a bowl of oatmeal and a couple eggs, again costs like a dollar tops.
If you can't afford chicken breasts buy thighs or even legs. I used to keep the legs on deck. Stop buying name brand. Get the store brand its the same thing with the same macros but half the price
People need to learn how to cook before they even set foot in a gym.
By these guys logic, they seem to have made every mistake in the book when they were 'younger' lol.
Does anyone know how to make "ground beef, frozen vegetables, rice" actually taste good enough for long term sustainability?
Herb, spices, sauce ideas anyone?
If the guy just eats those 3 ingredients he will fail due to blandness overload.
This is literally my go to meals. Any Protein, white rice and frozen veggies
Isn’t organic food BS?
Egg
Honestly when you see this
You may as well buy 30 protein bars a month and have won, same as a can of tuna which calls $1 anyway
Damn. Every single question I’ve had lately you guys have had an answer for! Absolutely subscribing.
why they promote chicken thigh over breast ? just curious cause i eat both
It isn’t that expensive if you are ok eating the same stuff all the time
cottage cheese with canned chicken/tuna mixed with hot sauce or whatever sauce you like. Super quick and you will be really surprised with how good it tastes! Also, cottage cheese is around 13g of protein per 1/2 cup…
How about healthy snacks?
Can def bulk up on ramen and chicken
Legumes and pulses?
I work at Whole Foods for the discount 🤣
Yeah, get a rice cooker instead of instant ramen. Instead of a ketil all you have to do is 5 minutes wash the rice and then leave it for 30 minutes.
HE BROUGHT UP SAFEWAY?!?!!
Place is overpriced af bro 🤣
Aldi has relatively inexpensive organic grass fed lean ground beef.
I can easy spend $12-15 at Whataburger. For that same price I can buy bulk chicken and frozen veggies, and I’ll have multiple meals out of it
A BALANCED DIET takes priority over an organic diet. THANK YOU FOR DOING THIS. If people would just get those right first and pass up the hype, so many people would be healthier.